Często w potocznej mowie używa się zwrotu – prawnik. Za prawnika powszechnie uważa się adwokata, radcę prawnego. Ale prawnikiem jest również prokurator, sędzia, notariusz. Prawnikiem ogólnie rzecz ujmując jest osoba, która skończyła studia prawnicze i uzyskała tytuł magistra prawa. Nie oznacza to jednak, że taka osoba jest uprawniona do występowania przed sądami, organami ścigania, trybunałami, a w związku z tym, że jest profesjonalnym prawnikiem. Ukończenie aplikacji adwokackiej, czy radcowskiej i uzyskanie tytułu zawodowego jest tym etapem, który otwiera drogę do wykonywania zawodu osobie uznanej za profesjonalnego prawnika.
W obecnym gąszczu przepisów prawnych, ciągłych zmian procedur sądowych, podatkowych, administracyjnych, tylko pomoc profesjonalnego prawnika gwarantuje prawidłowość prowadzenia sprawy i rzetelność udzielanych porad prawnych. Adwokaci, Radcowie Prawni podlegają regularnym szkoleniom zawodowym i na bieżąco uczestniczą w konferencjach poświęconych różnym zagadnieniom z szeroko rozumianych dziedzin prawa.
Drobny błąd konsumenta w samodzielnym prowadzeniu sprawy, nawet posiłkującego się o informacje zdobyte w Internacie, powoduje często nieodwracalne i wielokrotnie dotkliwe i daleko idące dla tej osoby i jej rodziny kutki prawne. Dlatego tak ważne jest, aby już od samego początku – czy to na skutek otrzymania wezwania z urzędu skarbowego, innej instytucji administracyjnej, sądu, czy prokuratury – sprawę skonsultować z profesjonalnym prawnikiem.
Analizując na przestrzeni lat ilość osób korzystających z pomocy prawnej po nieudolnym, samodzielnym prowadzeniu sprawy można z całą stanowczością można skonstatować, że osoby te gdyby tylko mogły cofnąć czas nie podjęły próby samodzielnego prowadzenia własnej sprawy. Wielokrotnie włączenie się profesjonalnego pełnomocnika do sprawy już na pewnym jej etapie nie konwaliduje błędów, popełnionych samodzielnie przez Klienta.
W społeczeństwach zachodniej Europy, czy w Stanach Zjednoczonych udział profesjonalnego prawnika w życiu społecznym jest zabezpieczony poprzez podpisanie umów abonamentowych, które gwarantują stałą współpracę pomiędzy Klientem a pełnomocnikiem – w drobnych sprawach w codziennym życiu. Nie ulega wątpliwości, że taki model wsparcia merytorycznego osoby/klientawpływa na wcześniejsze uniknięcie błędnie podjętych decyzji. Decyzje te mogą przecież się kończyć niekorzystnie podpisaną dla Klienta umową z firmą kurierską, koniecznością zapłaty mandatu karnego po stłuczce samochodowej, czy innymi podjętymi czynnościami, których negatywne skutki ostatecznie finalizują się w Sądzie. Czy w Polsce także można zawrzeć umowy abonamentowe? Oczywiście, że TAK, choć ta forma pomocy prawnej stanowi jeszcze swego rodzaju novum w Naszym Kraju. W każdym razie wszystko wskazuje na to, że zabezpieczenie się poprzez dostęp do pomocy prawnej jest równie ważne jak zabezpieczenie się na wypadek utraty zdrowia. Stąd też abonament w świadczeniu pomocy prawnej jest rozwiązaniem od lat przyjętym w krajach Europy Zachodniej, USA i w Kancelarii Prawnej Mecenat Warszawski Cieszkowska Dul